8ker + én - a program

A 8ker meg én program keretében a Photovoice módszert alkalmazva nyerhetünk bepillantást külső-Józsefváros nagyrészt roma származású fiatal közösségeinek életébe. A fotózással, mint kortárs eszközzel, illetve a képek erejével motiváljuk a környékbeli fiatalokat arra, hogy saját szemükkel mutassák be közösségüket, szubkultúrájukat – egy fényképezőgép lencséje mögül. A közösség tagjai által készített fényképek túl azon, hogy az önbizalom és identitás erősítésének, illetve az önkifejezésnek eszközei, azonosítják és kézzelfoghatóbbá teszik a hétköznapi környezeti és társadalmi jelenségeket. Azt reméljük, hogy a képek nyomán a fiatalok körében, illetve tágabb szinten, a környékbeli lakosokkal, civil szervezetekkel és döntéshozókkal való párbeszéd pozitív társadalmi változásokat fog generálni. A fiatalok által készített fényképek köztéren bemutatandó kiállítása pedig hozzájárul ahhoz, hogy a nem roma lakosság a kerületben élő roma fiatalok helyzetét megismerje, megértse és elfogadja – kedvezően módosítva a romák megítélését.

Miért éppen a nyócker és miért fiatalokkal?
A 8. kerület Budapest egyik legstigmatizáltabb, „legrosszabb hírű” negyede, ami társadalmi és környezeti problémáinak köszönhető. Az utóbbi években a Budapesten belüli területi egyenlőtlenségek növekedését figyelhettük meg, a dzsentrifikáció folyamatával párhuzamosan a szegényebb városi társadalmi rétegek folyamatosan kiszorulnak a városi tér egyenrangú használatából. A 8ker + én programmal ezen folyamat ellen szeretnénk hatni, és párbeszédet indítani mind a kerületen belül, mind azon kívül, budapesti szinten.
Elsősorban 14-16 éves környékbeli fiatalokkal szeretnénk foglalkozni, mivel ez az életkor több szempontból is jellegzetes lehet a külső nyolcadik kerület városnegyedeiben: a középiskolai továbbtanulás, az identitáskeresés, a szexualitás kibontakozása, a droghasználat mind korosztályi kérdések. Néhény év múlva ezen fiatalok fogják alakítani a kerület életét, és úgy gondoljuk, hogy fontos és tanulságos lehet egy, az ő részvételükkel zajló, szemléletformáló hatású kerületi szintű párbeszéd. Ezenkívül pedig programunknak fontos eleme a demokráciára nevelés, és a társadalmi, közösségi részvétel erősítése. Úgy gondoljuk, hogy az ilyen jellegű részvételi hajlandóság kialakítása a fiatalok körében lehet a legsikeresebb.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése