A PhotoVoice (FotóHang) az alulról jövő társadalmi cselekvésre és a dokumentarista fotográfiára épít. Célja, hogy marginalizált és stigmatizált társadalmi csoportok tagjainak a fénykép eszközével lehetőséget biztosítson közösségük és ügyük hiteles képviseletére, és ezáltal konkrét, pozitív társadalmi változást generáljon. A Photovoice egy közösség alapú részvételi kutatási módszer, mely azoknak a nézőpontját közvetíti és azoknak „ad hangot”, akiket általában figyelmen kívül hagy a többségi társadalom, vagyis azoknak akik Caroline Wang szavaival: „a világról alkotott elképzeléseinket meghatározó életformáktól eltérő életet élnek”.
A részvételen alapuló módszerek alapvetése, hogy bármilyen társadalmi célú cselekvésbe be kell vonni (lehetőleg vezető szerepben) a probléma által közvetlenül érintett embereket (Tony Webb). Amennyiben ők maguk nem vesznek részt a megoldás létrehozásában, úgy nem kezelhetőek a probléma gyökerei, és minden jóakaratú segítség pusztán a lyukak foltozására lesz alkalmas. Ez a megközelítés azt hangsúlyozza, hogy a lokálisan fontos ügyek, speciális problémák legfőbb ismerői maguk az érintettek, a „tapasztalati szakértők” – és ezáltal reflektál a tudás létrehozásának hatalmi viszonyaira is.
Napjainkban a vizualitás korát éljük, a képek folyamatosan körülvesznek minket. Ebbe a dinamikába tudnak bekapcsolódni a Photovoice programok során készült fényképek is, melyek képesek lehetnek áttörni a világunk képi túltelítettségéből fakadó közönyt is. A Photovoice során a képek eddigi alanyai azok készítőivé válnak, és magabiztosan mesélnek közösségükről. Tehetetlen áldozatok helyett aktív egyénekként látjuk őket a fényképeken, melyek az ő valóságukat ábrázolják – azt, amit ők szeretnének közvetíteni magukról, nem pedig azt, ahogy mások látják őket.
A Photovoice hármas célkitűzése a következő:
Képessé tétel (empowerement) – A fotó egy önkifejező eszköz, mely alkalmas az identitás erősítésére, és a kompetencia érzésének növelésére. A fotókon a résztvevők dokumentálják közösségük és környezetük büszkeségre okot adó, és problémás jelenségeit is.
Párbeszéd – A képek csoportos megbeszélése során kritikai párbeszéd kialakulása a résztvevők között, melynek során azonosítják a közösség legfontosabb ügyeit és problémáit, és ezek okait, tágabb környezetét is megvitatják.
Változtatás – A photovoice fontos célja a döntéshozók elérése; illetve a tágabb, társadalmi szintű kommunikáció, mely pozitív változásokat eredményezhet.
A közösség tagjai által készített fényképek, illetve az általuk meghatározott és megvitatott főbb témák politikai és társadalmi változást stimulálhatnak.
A Photovoice rugalmassága miatt számos területen alkalmazható: sikerrel vettek már részt Photovoice projektekben vidéki, szegénységben élő nők, idősek, betegségben szenvedők, bevándorlók, menekültek, hajléktalanok, illetve telepen élő romák közösségei is.
Ehhez képest Magyarországon még kevéssé ismert ez a módszer, csupán két kezdeményezés volt, melyek tapasztalataira építhetünk (budapesti hajléktalan emberekkel, illetve a sajószentpéteri cigánytelepen). Meggyőződésünk, hogy a Potovoice módszerével újszerűen és hatékonyan lehet küzdeni az előítéletek és stigmatizáció ellen, és képes arra, hogy párbeszédet teremtsen különböző társadalmi csoportok között. Éppen ezért kezdeményezésünkkel szeretnénk hozzájárulni a Photovoice magyarországi megismertetéséhez és elterjedéséhez is.
A 8ker meg én elnevezésű programunkat Budapest nyolcadik kerületében – mely a város egyik legstigmatizáltabb városrésze –, roma származású fiatalokkal szeretnénk megvalósítani. Azt gondoljuk, hogy nagyon fontos lebontani a kerület köré épített előítéleteket, mely törekvésnek a fénykép hatékony eszköze lehet. Ezenkívül úgy látjuk, hogy egy ilyen jellegű, kreativitásra és identitásra építő projekt szervesen tudna illeszkedni a környéken jelenleg zajló folyamatokba.
Projektünk céljai, melyek szervesen illeszkednek a Photovoice három általános céljához:
- identitás erősítése, kreatív /produktív tevékenységben részvétel, önkifejezés lehetősége
- korosztály- és környezet specifikus problémák feltérképezése a 8. kerületi fiatalok körében, csoportkohézió erősítése, társadalmi felelősségvállalás mértékének növelése
- kerületi szintű társadalmi kohézió erősítése, a kerület ügyeiről való párbeszéd valós és működő fórumának megteremtése, a fórumon meghatározott ügyekben döntéshozók megszólítása és a társadalmi változásra irányuló politikai döntések követelése
Tágabban:
- a diszkrimináció és előítéletek elleni küzdelem (elsősorban a romákkal kapcsolatban)
- társadalmi kohézió erősítése Budapest egyik legtöbb problémával küzdő városnegyedében
- a roma fiatalok körében erősíteni a társadalmi és közösségi részvételt
- megismerni a 8. kerületi fiatalok világát, és facilitátorként elősegíteni, hogy ez az üzenet minél szélesebb körbe eljusson
- a photovoice módszerének megismertetése, elterjesztése
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése