A program, illetve a photovoice módszerének leírását megtalálod itt a honlapon (felső menüsor)
Az önkéntesek szerepe és felelőssége a programban
Az önkéntesek szerepe a fényképeket kibeszélő foglalkozások konzultációinak a levezetése a kamaszokkal, ill a velük való, a foglalkozásokon kívüli kapcsolattartás.
Ez rendkívül fontos feladat, hiszen a program egyik fő célja, hogy a résztvevőkkel bizalmi viszonyt kialakítva rábírja őket, hogy a fényképeken át bepillantást engedjenek nekünk az életükbe. Ez eleve belsőséges viszonyulást feltételez. A foglalkozások több alkalommal is 2-3 fős kis csoportokban zajlanak, amik során az otthon készített fényképeket elemzik ki. Ezeket közös megbeszélések követik, amiben a foglalkozások minden tagja együtt vesz részt. Az önkéntesek feladata, hogy a kis csoportos konzultációk alkalmával irányítsák és levezessék a beszélgetéseket fotókról, előkészítve a képeket és a gyerekeket a közös konzultációkra. A 13-15 éves korosztályi sajátosságokból adódóan ez nem mindig könnyű.
A 8.kerületben élő hátrányos helyzetű gyerekeknek az életéből többnyire hiányzik a rendszeresség, mivel a nagyarányú munkanélküliség és a nélkülözések miatt a szülőknek nincsenek hosszabb távú jövőképeik, emiatt nagyon nehéz elérni, hogy a gyerekek hónapokon át hetente eljárjanak még egy olyan klubba is, ahol a koruknak megfelelő izgalmas dolgokat tanulhatnak. Ezért fontos, hogy a mentorok a kamaszokkal személyes kapcsolatot alakítsanak ki, ami segít, hogy a foglalkozások iránti figyelmüket fenn tudják tartani, amihez szükség van a bizalmukra. Ezt könnyebben tudjuk megalapozni, ha több idő jut minden gyerekre. Az önkéntesek a foglalkozások között is kapcsolatban maradnak a fiatalokkal, interneten vagy más módon elérve, segítve őket a fotózás és életük bemutatásának folyamán felmerülő kérdésekben és dilemmákban.
A photovoice-os foglalkozások várható időbeosztása
A fotós foglalkozások április első hetében kezdődnek, amik innentől heti 2 alkalommal kerülnek megrendezésre nagyjából 2 hónapon keresztül, alkalmanként 2-3x45 percben. Közben folyamatosan tartani és fejleszteni kell a kamaszokkal a kapcsolatot, ami nagyjából 1 vagy 2 további fél délutánt fog igénybe venni. Május utolsó hetében tervezzük a köztéri kiállítás megrendezését, az Európai Unió kirekesztés ellenes fókuszhetében. Ez alatt szervezzük majd a lakossági fórumokat is.
Felkészítő hét/workshop témái
1. alkalom: ismerkedés, a program részletes bemutatása
2. alkalom: fotózási alapismeretek, a fotózás etikája, a képek szerepe a mai társadalmunkban
3. alkalom: 8.kerületi sajátosságok: szegregáció, kisebbségi identitás, 8.ker-i kamaszok
4. alkalom: Reformpedagógia, interkulturális kommunikáció, mentor rendszer – mik ezek és miért jók?
5. alkalom: egy kis gyakorlat: a photovoice kipróbálása + összefoglalás, egyeztetések, feladatkiosztás, stb.
plusz 1: egy 8.ker-i civil szervezet foglalkozásának meglátogatása
Milyen egy ideális önkéntes?
Ha úgy érzed, hogy a következő kompetenciák és készségek megvannak benned, akkor jelentkezz!
o szociális érzékenység
o empatikus készség
o jó kapcsolatteremtő készség
o nyitottság
o megbízhatóság és felelősségtudat
o nem árt, ha van tapasztalatod gyerekekkel/kamaszokkal
o előny, ha van fotós érdeklődésed, esetleg tapasztalatod
Jelentkezési feltétel: néhány mondatos motivációs levél és opcionálisan: fényképes (amerikai típusú, vázlatos) önéletrajz
Határidő: március 5. péntek éjfélig
Ide küldd: 8kermegen@gmail.com
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése